המלחמה בשנאה

המלחמה בשנאה

כידוע למי שיודעת ויודע, בדמוקרטיה לכולן וכולם יש חופש ביטוי, כמובן, כל עוד הוא לא מנוצל לקידום מעשה פוגעני, מזיק או כזה שאינו ראוי.

ציטוט:

טיקטוק חסמה את החיפוש אחר חוליית הטרור “גוב האריות”

חשבונה של חוליית הטרור נחסם בטענה כי התוכן המוצג בו “מפר את הנחיות הרשת החברתית”. הארגון, שלקח אחריות על פיגועים רבים באזור יו”ש, בהם גם פיגוע הירי בשבי שומרון בו נהרג לוחם גבעתי, משתמש ברשתות החברתיות להפצות דעותיו והשגת תמיכה בקרב הצעירים הפלסטינים.

עד כאן ציטוט.

סביר שהמסיתים לשנאה, המאמינים בדיקטטורה, המדרבנים לאפליה או המקדמים מלחמה מלאת תהילה יתלוננו שהחברה לא מרשה להם להפיץ מסרים ארסיים, מסוכנים ונפיצים, ובאה להם חסימה מביכה.

מצד שני, לקהילה פתוחה, תרבותית ועצמאית אין חובה לסייע לפושעים שמפרים חוקים.

זכותה של הדמוקרטיה להתגונן מפני הקמים לכלותה. חופש ביטוי זה אומנם דבר ראוי, אבל אסור לנצל את הפתיחות והסובלנות כדי לקדם הסתה לאלימות, גזענות, רצחנות או רישעות.

חשוב מאוד שהפרהסיה לא תרשה לקומץ מזיקים מסוכנים ואלימים לפגוע בה. הסתה לשנאה, פגיעה או מלחמה זו פעולה מגונה שלא תואמת לדרכה של אף תורה. לפיכך, אולי כדאי שיושקעו משאבים במעקב אחר עבריינים וניתוקם מרשתות עם חברים.

הבעייה הטכנית יחסית קלה, ולא ממש קשה לזהות הסתה פרועה לשנאה וסכנה כדי להדמימה בלחיצה קלה. הצרה האמיתית היא כנראה המלחמה התמידית בין הטוב לרע, בין חשד ופחד לאמונה, בין התחשבות לגזלנות, אנוכיות, נצלנות ורישעות.

למרבה הצער, פחד קיומי וחרדה מתמידה הן תופעות מולדות, שכנראה קיימות כדי לוודא את המשך הגזע. אין בעייה עם הרצון להמשיך להתקיים או השאיפה לא לחוש דאגה, אבל יש זדים המנצלים את התופעה כדי ללבות שנאה למטרות פוליטיקה ושליטה.

כבר היה מי שאמר ששנאה מאחדת את המחנה ושחברתו לקבוצה היא בהמה, אבל זו לא ממש דוגמה להתנהלות ראוייה. למעשה, כל מי שלא מכבד אחרים וחוקים צריך לקבל עונשים מרתיעים, שכן המעשים הללו מזיקים ולגמרי סותרים את המצוות הקדושות מהכתובים.

אפשר להביע ביקורת ועדיין להשאר אנושיים. מותר אפילו להשמיע דברים קשים, אבל אסור בשם אלוהים להזיק ולפגוע באחרים.

קישור למאמר בוואלה. קישור למאמר בשם- מה? שנאה זו שגיאה?

ניתן להגיב למאמר הזה בתחתית העמוד, בצורה מכובדת ובהתאם למדיניות האתר.

מערכת העיתון

One thought on “המלחמה בשנאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן