בריחה מאחריות זו מסורת יפה?

בריחה מאחריות זו מסורת יפה?

אסיר משוחרר שהורשע, ישב במאסר ושב להיות שר כאילו לא קרה דבר העיד בועדה, כאילו שמילה שלו היא מילה. נו, טוב. אולי זה לא ממש מפתיע.

העבריין עם הזקן, שלאחר צאתו מהכלא שוב הסתבך באיזה חטא קטן, אמר שהוא לכאורה לא ידע דבר. הוא לא הוזהר, ורק בגלל זה כביכול התרחש אסון נורא על ההר.

כשמרשים לעשרות ומאות אלפים להצטופף באיזור שבקושי יכול להכיל כמה אלפים יש אפשרות שהחוגגים יחושו קצת דחוסים, אבל כנראה שהדבר לא עלה על דעתו של מי שפעמיים היה שר הפנים ולפחות פעמיים הסתבך בפלילים.

חוץ מזה ואם כבר, כך לפי כבוד השר לשעבר, מי שלכאורה אשם באסון הנורא בזמן ההילולה היה מישהו אחר, ממש כמו שאמר אדם על חווה. מי יודע? כנראה שלגלגל אחריות על אחרים זו מסורת מקומית יפה.

ציטוט”

דרעי על הלחץ שהפעיל יועצו על המשטרה לפני אסון מירון: “נתניהו רצה להוציא הודעה שתרגיע את החרדים”
יו”ר ש”ס הציג בפני ועדת החקירה את גרסתו לתכנון ההילולה אשתקד שנגמרה באסון. הוא סיפר על הפניות למשטרה לפני הגעת נתניהו לישיבה של יהדות התורה: “היועץ הגדיל ראש”. לדבריו, “איש לא הזהיר בשום שלב מסכנת הצפיפות המפכ”ל והשר לביטחון פנים שידרו שהכול בשליטה”.

ציטוט:

הבכירים שלא לוקחים אחריות: דרעי הפציר, אוחנה תמך, נתניהו הסכים, המפכ”ל אישר.
שר הפנים הוביל את המתווה להילולה ללא הגבלה, אחרי האסון דרעי לא אמר כמעט מילה.

עד כאן ציטוט.

בעברית קלה, מי שהפציר בראש הכנופיה לאשר הילולה יותר מידי דחוסה היה האסיר המשוחרר שבילה שנים בתא לפני ששב לחטוא כשר בכיר בממשלה שהודחה. הדבר פורסם לפרהסיה מזמן, ולכן כבר ידוע לקהילה.

מעניין לראות שהחשוד שביקש לקיים הילולה ללא התחשבות בסכנה עכשיו טוען שלכאורה היה זה ראש הממשלה, זה הנאשם המודח שיורשע, שלכאורה התחנן לתת למאמינים רשות לסכן את נפשם הקדושה.

בקיצור, המדינה כבר יודעת מי ביקש להעלות להר הוללים צוהלים ללא הגבלה, מי נעתר לדרישה למטרות פוליטיקה, ומי ציית לההנהלה כדי לשמור על אווירה טובה בעבודה.

כמובן שמותר לעבריין המורשע לספר סיפורים, להשמיע תירוצים או סתם להאשים אחרים, אבל כולם וכולן כבר יודעות ויודעים שהוא עצמו היה זה שיזם את הדברים וגרר לבוץ את כל האחרים.

אדם אבינו וחווה אימנו פעם ניסו להאשים אחרים, אולי בגלל בושה או חשש מעונשים, אבל כזבים, שקרים ותירוצים ריקים לא ממש מונעים סיבוכים. למה המתחזה ליהודי שמסתבך באופן סידרתי מנסה לעשות מה שלא הצליח לחוטאים בבראשית, שהוא הסיפור הראשוני?

מסתבר שחבישת כיפה יפה והשמעת מילים לא ממש הופכת עבריינים סידרתיים ואסירים משוחררים ליהודים כשרים. למעשה, די קשה להיפטר מהרגלים ישנים, ואולי בגלל זה עד היום אנו שומעים כזבים, שקרים ותירוצים מגוחכים.

מותם של ארבעים וחמישה חוגגים במקומות צפופים, דחוסים ודחוקים קשור ישירות למתן אישור להעלאת הרבה יותר מידי מאמינים להר לצרכים פוליטיים. כל מי שביקש, אישר ולא התנגד לאירוע המסוכן אחראי לתוצאות המישגים המזעזעים.

קישור למאמר בידיעות. קישור למאמר בידיעות.

ניתן להגיב למאמר הזה בתחתית העמוד, בצורה מכובדת ובהתאם למדיניות האתר

דר' רון קראוס

בהכשרתו דר' רון קראוס, יליד 1961, הוא פסיכולוג קליני מומחה עם רישיון בארץ ובארה"ב. רון כתב שני ספרים בנושא טיפול נפשי ברשת בהוצאה האקדמית אלסוויר, ונבחר לנשיא האגודה הבינלאומית לבריאות נפש ברשת לשנים 2003-4, הוא העורך של הקוד האתי לטיפול ברשת, כתב טור שבועי בידיעות אמריקה, במדור ניו ג'רזי, למשך שנתיים. פרסם 4999 מאמרים בבלוג בשם- תיקון עולם בקפה נקודה דה מרקר, שנסגר, ולימד 15 שנה עד שנת 2014 באוניברסיטת פיירלי דיקינסון, במטרופוליטן קמפוס ליד ניו יורק. דר' קראוס שב ארצה עם משפחתו כדי להיות קרוב לאמו ואחיו, ז"ל. היום הוא עובד עם משפחות שכולות בעבור משרד הביטחון, ובזמנו הפנוי עורך את עיתון ברשת נקודה קום

One thought on “בריחה מאחריות זו מסורת יפה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן