חרדה ושנאה תורמות לאחדות האומה?

חרדה ושנאה תורמות לאחדות האומה?

איום קיומי תמידי מאוייב חיצוני מאוד עוזר ללכד את העם העברי. למעשה, יש המנצלים את התופעה הזאת לצורך פוליטי אישי ונכלולי ללא קשר לחזון הלאומי.

לצורך אחדות האומה אפשר לדבר בפרהסיה על מילחמה נוראה ומפחידה, ואולי האומה מייד תתלכד סביב הנאשם בשלל כיתבי אשמה, כאילו שהוא המושיע ולא הפושע שיצר את הבעייה.

במציאות, איראן מתקדמת לקראת יכולת גרעינית בעיקר בגלל שהעבריין לחץ לבטל את ההסכמה המדינית.
בלי פיקוח מגביל, המצב הרבה יותר נפיץ, והעבריין הסידרתי בעיקר מלחיץ אבל משום מה הוא לא מפציץ.

בסוף האמירות המלכדות והמפחידות מופיע משפט קצר שמסביר שכל הנאמר בעצם סותר את ההערכות המודיעיניות.

ציטוט:

לפי ההערכות בממסד הביטחוני, בעידן החדש ייתכן איום ממשי מכמה זירות במקביל – כאשר איראן היא הכח המניע המרכזי לזה • “העימותים המוגבלים זו תופעה שנעלמת. היום יש התלכדות זירות”, הסביר שר הביטחון גלנט • נושא הלכידות הפנימית בישראל היא רכיב מרכזי בהערכת המצב אצל האויבים, שרואים במשבר הנוכחי קריסה

עם זאת, במערכת הביטחון לא סבורים שישראל ניצבת בפני מלחמה בזמן הקרוב.

ציטוט:

הקלטות נתן אשל: “השנאה מאחדת את המחנה שלנו, מירי רגב בהמה”

עד כאן ציטוט.

בעברית קלה, יתכן שיש שוגים המאמינים ששנאה וחרדה יאחדו או ילכדו את האומה, גם אם אין לפחדים הקיומיים סיבה טובה.

חלילה תפרוץ מלחמה עם איראן היא תהייה מאוד קצרה ועגומה. לא בטוח שהפרסים באמת רוצים לראות מה הישראלים בנו במשך הרבה שנים בדיוק לכאלה מצבים.

נחמד לראות בעיתונים שיש דיבורים אודות איומים, פחדים עזים קיומיים ותירגולים עירניים, אבל במציאות אין הרבה סיכויים שהאיראנים רוצים לפתוח במלחמה עם מעצמה שיכולה למחקה מהמפה בתוך פחות משעה.

לפיכך, הפוליטיקאים אולי מפיצים מסרים מאחדים ומלכדים שמעידים על לחצים וחששות קיומיים מטרידים, אבל דיבריהם הנרגשים לא ממש תואמים למצב האיומים האמיתיים.

איך קוראים לכזבנים נכלוליים שלא אומרים דברים נכונים אלא מטעים? הציבור מאמין לכאלה אנשים? אישומים פליליים תורמים לאימון הציבור בפושעים סידרתיים?

קישור למאמר ב- N12. קישור למאמר במעריב. קישור למאמר בשם- הסתה לשנאה זו בעייה מזיקה. קישור למאמר בשם- כשירות, ליקות וניבצרות. קישור למאמר בשם- הצבעה במליאה תפתור את הבעייה.

ניתן להגיב למאמר הזה בתחתית העמוד, בצורה מכובדת ובהתאם למדיניות האתר.

דר' רון קראוס

בהכשרתו דר' רון קראוס, יליד 1961, הוא פסיכולוג קליני מומחה עם רישיון בארץ ובארה"ב. רון כתב שני ספרים בנושא טיפול נפשי ברשת בהוצאה האקדמית אלסוויר, ונבחר לנשיא האגודה הבינלאומית לבריאות נפש ברשת לשנים 2003-4, הוא העורך של הקוד האתי לטיפול ברשת, כתב טור שבועי בידיעות אמריקה, במדור ניו ג'רזי, למשך שנתיים. פרסם 4999 מאמרים בבלוג בשם- תיקון עולם בקפה נקודה דה מרקר, שנסגר, ולימד 15 שנה באוניברסיטת פיירלי דיקינסון, במטרופוליטן קמפוס, עד שנת 2014. דר' קראוס שב ארצה עם משפחתו כדי להיות קרוב לאמו ואחיו, ז"ל. היום הוא עובד עם משפחות שכולות בעבור משרד הביטחון, ובזמנו הפנוי עורך את עיתון ברשת נקודה קום

One thought on “חרדה ושנאה תורמות לאחדות האומה?

  1. “חלילה תפרוץ מלחמה עם איראן היא תהייה מאוד קצרה ועגומה. לא בטוח שהפרסים באמת רוצים לראות מה הישראלים בנו במשך הרבה שנים בדיוק לכאלה מצבים.”
    קצרה ועגומה, אתה בטוח? האם זה כולל את ההשפעה של אירן על השכנים שלנו כמו לבנון סוריה ועזה. אני מאוד מקווה שלא נבדוק את התיאוריה שלך, אישית אני מרגיש שבמצב כזה יתכן איום קיומי למדינת ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן