התיאוריה ויישומה

התיאוריה ויישומה

כידוע ליודעות וליודעים, הנוצרים הנחמדים דוגלים באהבת הזולת, בחמלה ובסליחה, אבל משום מה מאוד סבלנו מהאינקוויזיציה ומהשואה.

לפי המופיע בכתובים, המאמינים העבריים אמורים לכבד הורים, אבל המורשעים בפלילים שמתחזים לצדיקים כשרים משום מה לא העלו את קיצבת הקשישים.

הקומוניסטים האמינו בשוויון, אבל מיליוני אזרחים נרצחו על ידי השילטון. המהפכנים הצרפתיים דגלו באחווה, אבל מרי אנטואנט כנראה לא הספיקה לסיים את העוגה.

במילים אחרות, הדת בדרך כלל נבונה, מוסרית, אנושית ומתונה, אבל למרבה הצער ההנהלה מידי פעם טועה, סוטה מההמלצה, מתעלמת מעיקרה ועושה מה שהיא רוצה.

בדרך כלל, התוצאה של פשיעה מאוד עגומה. חוץ מזה, ההיסטוריה גם שבה על עצמה במעגליות משונה, משואה לתקומה, מחורבן לתהילה, ממכה לחבטה, מפצע לחבורה טרייה, וחוזר חלילה.

יש פסוק שפעמיים מופיע בתורה, וכנראה מתאר מצויין את הבעייה:

הֲלוֹא אִם תֵּיטִיב שְׂאֵת וְאִם לֹא תֵיטִיב לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ וְאַתָּה תִּמְשָׁל בּוֹ.

עד כאן ציטוט בעל משמעות.

בעברית קלה, ללא קשר לדת, לאיזה מגילה קדושה או אמונה עתיקה שהשתרשה, לכולנו יש יצר אנוכי, חמדני ורע מלידה, והחוכמה היא לשלוט בו בגבורה, ולא להזיק או להרע.

חוץ מזה, הפסוק המעניין שלמעלה פחות או יותר מייצג את עיקרה של התורה כולה.

לסיכום, אולי חשוב לא רק לקדש את הספר אלא גם לכבד וליישם את המסר.

קישור לפירוש הפסוק.

ניתן להגיב למאמר הזה בתחתית העמוד, בצורה מכובדת ובהתאם למדיניות האתר.

דר' רון קראוס

בהכשרתו דר' רון קראוס, יליד 1961, הוא פסיכולוג קליני מומחה עם רישיון בארץ ובארה"ב. רון כתב שני ספרים בנושא טיפול נפשי ברשת בהוצאה האקדמית אלסוויר, ונבחר לנשיא האגודה הבינלאומית לבריאות נפש ברשת לשנים 2003-4, הוא העורך של הקוד האתי לטיפול ברשת, כתב טור שבועי בידיעות אמריקה, במדור ניו ג'רזי, למשך שנתיים. פרסם 4999 מאמרים בבלוג בשם- תיקון עולם בקפה נקודה דה מרקר, שנסגר, ולימד 15 שנה עד שנת 2014 באוניברסיטת פיירלי דיקינסון, במטרופוליטן קמפוס ליד ניו יורק. דר' קראוס שב ארצה עם משפחתו כדי להיות קרוב לאמו ואחיו, ז"ל. היום הוא עובד עם משפחות שכולות בעבור משרד הביטחון, ובזמנו הפנוי עורך את עיתון ברשת נקודה קום

2 thoughts on “התיאוריה ויישומה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן