אפשר להתגבר על משבר

אפשר להתגבר על משבר

התופעה שלעיל קצת משונה ומוזרה, ולכן כנראה שיש צורך לנסות להסביר אותה כדי להפחית את הלחץ והחרדה מפני הבילתי נודע.

בזמן משבר, שמטיבעו המלחיץ אינו תמיד נעים או מבדר, למעשה גם יש הזדמנות להתמודד, להתגבר, לתקן או לשפר. ללא קשר, כמובן שמותר לקטר, להישבר או לוותר, אבל זה קצת פחות עוזר.

בעברית קלה, כמו שכל סוף הוא גם התחלה של מציאות חדשה ורעננה, בכל מצב אפשר לנסות כל מיני זוויות ראייה לפני שמחליטים לגבי עמדה, בריחה, בהלה, השמעת קינה בוכייה או נקיטת איזה פעולה מועילה. הנה דוגמה:

יש הרואים שחורות ברקיע האפל לאחר שקיעת החמה. אחרים מבחינים בהמון כוכבים זוהרים ומנצנצים שלעיתים גם נופלים, ולעומתם יש צופים שמדווחים שלדעתם בלילה יש בשמיים הרבה חושך שזרוע בשלל פנסים מאירים, אפילו שהדברים בעצם קצת סותרים, מבלבלים ומוזרים.

קשה לדעת מי צודק, שכן כל הדיווחים הם לגמרי נכונים, ובעיקר מעידים על זווית ראייתם של המתבוננים, ותגובתם האישית לכוכבים ולמחשכים. חוץ מזה, כולם צודקים. בלילה אפשר לראות את החושך במרומים, את המון האורות המרצדים, או את קיומם הבו זמני של הפכים מנוגדים שבכל זאת קיימים.

לאחר ההקדמה הארוכה אפשר סוף סוף לעבור לנקודה החשובה: אנו נמצאים בעיצומו של משבר עולמי רציני, והמשך הסיפור עשוי להיות מעניין, ציבעוני ורב גווני, שזה אומר שיש אפשרות שהוא יהייה שלילי אבל אולי גם חיובי.

יודעי דבר מספרים שהרב חסדו השוכן במרומים לכאורה יודע מה יקרה בימים הבאים, אבל מחמת היותינו רק אנושיים אנחנו קצת מוגבלים ולכן בעיקר מנחשים, חוששים או מתפללים.

ציטוט:

איראן: סילקנו את נושאת המטוסים האמריקנית מהמפרץ הפרסי.
בתיעוד שפורסם נראית נושאת המטוסים כשהיא מוקפת בכלי שיט וטיס, זאת לאחר שעברה לאזור מפרץ עומאן • שר ההגנה האמריקני הורה להאריך בכמה שבועות נוספים את הצבתן בים התיכון של נושאת המטוסים ג’רלד פורד וספינת מלחמה נוספת.

עד כאן ציטוט שמדגים כיצד בין דיעות שונות יש שונות. נו, טוב. כנראה שלא תמיד ניתן בקלות להבדיל בין המציאות לכזבנות מלאת ראוותנות

בלי פתרון באופק אנו כבר שטים לקראת עימות בין רשע וזדון לבין חופש, שיוויון וביטחון. יתכן שציון תהייה כשמשון, והתוקפים אותה לכלותה יהפכו לזיכרון. מצד שני, אין צורך לנבא אסון מלא יגון שיפחיד את ההמון, שכן יכול להיות שלטובים יבוא ניצחון, או שהסדר פשרה מפתיע ירגיע את המזרח התיכון.

סבלנות היא מעלה חשובה, וקבלה היא חוכמה יהודית עתיקה. כנראה שבקרוב נדע, שכן המצב עדיין לא נרגע.

ובחזרה לפילוסופיה וכוכבים: המשתנה הקבוע היחיד בעולמו זה שינוי מתמיד. מה לעשות. זה המצב, ולא חייבים לראות בזה משהו נורא, מדאיג או מפחיד.

המאמינים מספרים לעצמם ולמאזינים שהכל ברצונו והכל לטובה, וזה כנראה קצת עוזר להתגבר על תחושת החרדה מפני הלא נודע שטרם בא. אסור לאבד תיקווה, אחרת דואגים שיתכן ותהייה בעייה. ברוב הסיפורים המרגשים הטובים בסוף מביסים את הרעים, שגם נענשים או נעלמים.

יש אפשרות שהאמריקאים, האירופים והישראלים יותר חזקים מכנופיות אלימות ותוקפניות של טרוריסטים שמקבלים אמצעים, כספים ואימונים מהאיראנים. סביר שניסיון להפריע לנתיבי סחר בינלאומיים יוביל את המערב למסקנה שאין ברירה אלא לטפל בסיכונים באמצעים יעילים.

חוץ מזה, אם כבר מתעסקים עם השליחים האזוריים המעצבנים, בהחלט יש אפשרות שגם השולחים שלהם יחשבו כראויים לטיפול מתאים כדי שחלילה לא יחושו מוזנחים, מקופחים או לא חשובים

כאמור, משברים יוצרים מצבים מאתגרים ומעניינים שיכולים ללכת לכל הכיוונים.

קישור למאמר ב- N12. קישור למאמר בשם- אזהרה מנומסת עם הצדקה. קישור למאמר בשם- איומים ונזקים מספקים צידוקים. קישור למאמר בשם- האיראנים מפעילים מתאבדים? קישור למאמר בשם- התגרות עלולה להביא לעימות. קישור למאמר בשם- הפחדים הקיומיים לגמרי מוצדקים. קישור למאמר בשם- קדושת החיים ואיומים מעצבנים. קישור למאמר בשם- להתאדות או לא להתאדות? קישור למאמר בשם- אין ברירה אלא לנטרל סכנה. למאמר בשם-המנהיגים האיראנים מאיימים?

ניתן להגיב למאמר הזה בתחתית העמוד, בצורה מכובדת ובהתאם למדיניות האתר.

דר' רון קראוס

בהכשרתו דר' רון קראוס, יליד 1961, הוא פסיכולוג קליני מומחה עם רישיון בארץ ובארה"ב. רון כתב שני ספרים בנושא טיפול נפשי ברשת בהוצאה האקדמית אלסוויר, ונבחר לנשיא האגודה הבינלאומית לבריאות נפש ברשת לשנים 2003-4, הוא העורך של הקוד האתי לטיפול ברשת, כתב טור שבועי בידיעות אמריקה, במדור ניו ג'רזי, למשך שנתיים. פרסם 4999 מאמרים בבלוג בשם- תיקון עולם בקפה נקודה דה מרקר, שנסגר, ולימד 15 שנה באוניברסיטת פיירלי דיקינסון, במטרופוליטן קמפוס, עד שנת 2014. דר' קראוס שב ארצה עם משפחתו כדי להיות קרוב לאמו ואחיו, ז"ל. היום הוא עובד עם משפחות שכולות בעבור משרד הביטחון, ובזמנו הפנוי עורך את עיתון ברשת נקודה קום

2 thoughts on “אפשר להתגבר על משבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן